Harry Chambers Trophy & Jubilee Shield

Locks Sailing Club

Harry Chambers Trophy & Jubilee Shield

Medium Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
05/02/2022
Race2
06/02/2022
Total Nett
1st Medium DEVOTI D-ZERO 309 Ray Collins   1029 8.0 DNC 1.0 9.0 9.0
2nd Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1147 1.0 8.0 DNC 9.0 9.0
3rd Medium DEVOTI D-ZERO 349 Leigh Russell   1029 8.0 DNC 2.0 10.0 10.0
4th Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1147 2.0 8.0 DNC 10.0 10.0
5th Medium LASER/ ILCA 7 169293 Malcolm Weaver   1100 8.0 DNC 3.0 11.0 11.0
6th Medium LASER/ ILCA 7 193240 Jonny   1100 3.0 8.0 DNC 11.0 11.0
7th Medium LASER RADIAL/ ILCA 6 207787 Hilary Thomas   1147 8.0 DNC 5.0 DNF 13.0 13.0

Fast Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
05/02/2022
Race2
06/02/2022
Total Nett
1st Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 3.0 4.0 RET 7.0 7.0
2nd Fast RS 800 1182 Richard Powell Will Schofield 799 7.0 DNC 1.0 8.0 8.0
3rd Fast RS 400 1387 Ollie GT   942 1.0 7.0 DNC 8.0 8.0
4th Fast 49er 49er Christian Reynolds Emma Reynolds 697 7.0 DNC 2.0 9.0 9.0
5th Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 2.0 7.0 DNC 9.0 9.0
6th Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1004 7.0 DNC 5.0 DNF 12.0 12.0

Race1 - Medium Fleet - 05/02/2022 at 11:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 12:40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1147 13:49:02 1:09:02 1:00:11 1.0
2 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1147 13:54:26 1:14:26 1:04:54 2.0
3 Medium LASER/ ILCA 7 193240 Jonny   1100 13:59:39 1:19:39 1:12:25 3.0

Race2 - Medium Fleet - 06/02/2022 at 13:45

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 13:46
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium DEVOTI D-ZERO 309 Ray Collins   1029 15:09:30 1:23:30 1:21:09 1.0
2 Medium DEVOTI D-ZERO 349 Leigh Russell   1029 15:10:37 1:24:37 1:22:14 2.0
3 Medium LASER/ ILCA 7 169293 Malcolm Weaver   1100 15:23:45 1:37:45 1:28:52 3.0
4 Medium LASER RADIAL/ ILCA 6 207787 Hilary Thomas   1147   DNF   5.0

Race1 - Fast Fleet - 05/02/2022 at 11:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 12:40
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1387 Ollie GT   942 13:30:15 0:50:15 0:53:21 1.0
2 Fast RS 400 1493 Geoff Holden Bernice Holden 942 13:33:54 0:53:54 0:57:13 2.0
3 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 13:43:33 1:03:33 1:07:28 3.0

Race2 - Fast Fleet - 06/02/2022 at 13:45

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 13:46
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 800 1182 Richard Powell Will Schofield 799 15:20:29 1:34:29 1:58:15 1.0
2 Fast 49er 49er Christian Reynolds Emma Reynolds 697 15:29:45 1:43:45 2:28:51 2.0
3 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942   RET   4.0
4 Fast RS 100 8.4 205 Jim Wicks   1004   DNF   5.0

www.lockssc.co.uk

www.lockssc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com