Peters Challenge Cup & Samuel Cup

Locks Sailing Club

Peters Challenge Cup & Samuel Cup

Medium Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
05/01/2022
Race2
07/03/2022
Total Nett
1st Medium DEVOTI D-ZERO 309 Ray Collins   1029 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1147 5.0 4.0 9.0 9.0
3rd Medium SOLO 5596 Graham Castellano   1142 1.0 12.0 DNC 13.0 13.0
4th Medium DEVOTI D-ZERO 136 Chris Flewitt   1029 12.0 DNC 2.0 14.0 14.0
5th Medium LASER/ ILCA 7 169293 Malcolm Weaver   1100 12.0 DNC 3.0 15.0 15.0
6th Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1147 3.0 12.0 DNC 15.0 15.0
7th Medium RS 200 1 Kate Rees Jo Sissens 1046 4.0 12.0 DNC 16.0 16.0
8th Medium LASER RADIAL/ ILCA 6 207787 Hilary Thomas   1147 12.0 DNC 6.0 RET 18.0 18.0
8th Medium DEVOTI D-ZERO 159 Ian Burrans   1029 12.0 DNC 6.0 RET 18.0 18.0
10th Medium RS VAREO 517 Steve Cheshire   1093 6.0 12.0 DNC 18.0 18.0
11th Medium LASER/ ILCA 7 193240 Jonny   1100 7.0 12.0 DNC 19.0 19.0

Fast Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
05/01/2022
Race2
07/03/2022
Total Nett
1st Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Fast MUSTO SKIFF 292 Nick Mcwhirter   849 4.0 DNC 1.0 5.0 5.0
3rd Fast RS 200 382 Guido Benni 1046 2.0 RET 4.0 DNC 6.0 6.0

Race1 - Medium Fleet - 05/01/2022 at 12:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 12:15
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium SOLO 5596 Graham Castellano   1142 13:12:13 0:57:13 0:50:06 1.0
2 Medium DEVOTI D-ZERO 309 Ray Collins   1029 13:09:10 0:54:10 0:52:38 2.0
3 Medium LASER RADIAL 180431 Jan Pickett   1147 13:15:29 1:00:29 0:52:44 3.0
4 Medium RS 200 1 Kate Rees Jo Sissens 1046 13:11:26 0:56:26 0:53:57 4.0
5 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1147 13:19:52 1:04:52 0:56:33 5.0
6 Medium RS VAREO 517 Steve Cheshire   1093 13:20:20 1:05:20 0:59:46 6.0
7 Medium LASER/ ILCA 7 193240 Jonny   1100 13:23:40 1:08:40 1:02:25 7.0

Race2 - Medium Fleet - 07/03/2022 at 15:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 15:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium DEVOTI D-ZERO 309 Ray Collins   1029 16:05:22 1:05:22 1:03:31 1.0
2 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Chris Flewitt   1029 16:06:20 1:06:20 1:04:28 2.0
3 Medium LASER/ ILCA 7 169293 Malcolm Weaver   1100 16:16:57 1:16:57 1:09:57 3.0
4 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1147 16:21:02 1:21:02 1:10:39 4.0
5 Medium LASER RADIAL/ ILCA 6 207787 Hilary Thomas   1147   RET   6.0
5 Medium DEVOTI D-ZERO 159 Ian Burrans   1029   RET   6.0

Race1 - Fast Fleet - 05/01/2022 at 12:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 12:15
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 13:06:12 0:51:12 0:54:21 1.0
2 Fast RS 200 382 Guido Benni 1046   RET   2.0

Race2 - Fast Fleet - 07/03/2022 at 15:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 15:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast MUSTO SKIFF 292 Nick Mcwhirter   849 16:22:19 1:22:19 1:36:57 1.0
2 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 16:31:48 1:31:48 1:37:27 2.0

www.lockssc.co.uk

www.lockssc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com