St Michaels Cruiser Cup & Tremlett Senior Cup

Locks Sailing Club

St Michaels Cruiser Cup & Tremlett Senior Cup

Medium Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
05/08/2022
Race3
05/29/2022
Race4
06/05/2022
Race2
05/22/2022
Total Nett
1st Medium LASER RADIAL/ ILCA 6 207787 Hilary Thomas   1147 2.0 3.0 1.0 (5.0) 11.0 6.0
2nd Medium LASER/ ILCA 7 169293 Malcolm Weaver   1100 (4.0) 2.0 2.0 3.0 11.0 7.0
3rd Medium DEVOTI D-ZERO 136 Chris Flewitt   1029 1.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 1.0 24.0 13.0
4th Medium DEVOTI D-ZERO 309 Ray Collins   1029 (11.0 DNC) 1.0 4.0 RET 11.0 DNC 27.0 16.0
5th Medium SOLO 5596 Graham Castellano   1142 3.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 27.0 16.0
6th Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1147 (11.0 DNC) 5.0 11.0 DNC 4.0 31.0 20.0
7th Medium LASER/ ILCA 7 174807 Derry Holland   1100 (11.0 DNC) 11.0 DNC 3.0 11.0 DNC 36.0 25.0
8th Medium SUPERNOVA 1278 Martin Wynfield   1077 (11.0 DNC) 4.0 11.0 DNC 11.0 DNC 37.0 26.0
9th Medium RS 200 1 Ian Burrans Logan Burrans 1046 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 6.0 39.0 28.0
10th Medium DEVOTI D-ZERO 159 Ian Burrans   1029 (11.0 DNC) 7.0 DNF 11.0 DNC 11.0 DNC 40.0 29.0

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race1
05/08/2022
Race3
05/29/2022
Race4
06/05/2022
Total Nett
1st Fast MUSTO SKIFF 292 Nick Mcwhirter   849 (2.0) 1.0 1.0 4.0 2.0
2nd Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 13.0 7.0
3rd Fast RS 400 1393 N Zammit N Zammit 942 (6.0 DNC) 2.0 6.0 DNC 14.0 8.0
4th Fast RS 800 1182 Richard Powell Will Schofield 799 3.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 15.0 9.0
5th Fast RS 200 382 Guido Bene 1046 4.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 16.0 10.0

Race1 - Medium Fleet - 05/08/2022 at 17:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 17:00:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Chris Flewitt   1029 18:08:36 1:08:36 1:06:40 1.0
2 Medium LASER RADIAL/ ILCA 6 207787 Hilary Thomas   1147 18:17:17 1:17:17 1:07:23 2.0
3 Medium SOLO 5596 Graham Castellano   1142 18:17:37 1:17:37 1:07:58 3.0
4 Medium LASER/ ILCA 7 169293 Malcolm Weaver   1100 18:18:24 1:18:24 1:11:16 4.0

Race3 - Medium Fleet - 05/29/2022 at 11:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 11:03
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium DEVOTI D-ZERO 309 Ray Collins   1029 11:53:24 0:50:24 0:48:59 1.0
2 Medium LASER/ ILCA 7 169293 Malcolm Weaver   1100 11:59:03 0:56:03 0:50:57 2.0
3 Medium LASER RADIAL/ ILCA 6 207787 Hilary Thomas   1147 12:02:10 0:59:10 0:51:35 3.0
4 Medium SUPERNOVA 1278 Martin Wynfield   1077 12:02:33 0:59:33 0:55:18 4.0
5 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1147 12:06:54 1:03:54 0:55:43 5.0
6 Medium DEVOTI D-ZERO 159 Ian Burrans   1029   DNF   7.0

Race4 - Medium Fleet - 06/05/2022 at 16:00

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 16:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium LASER RADIAL/ ILCA 6 207787 Hilary Thomas   1147 17:03:46 1:03:46 0:55:36 1.0
2 Medium LASER/ ILCA 7 169293 Malcolm Weaver   1100 17:02:31 1:02:31 0:56:50 2.0
3 Medium LASER/ ILCA 7 174807 Derry Holland   1100 17:04:53 1:04:53 0:58:59 3.0
4 Medium DEVOTI D-ZERO 309 Ray Collins   1029   RET   4.0

Race2 - Medium Fleet - 05/22/2022 at 17:15

Start: Medium, Finishes: Finish time, Time: 17:15
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium DEVOTI D-ZERO 136 Chris Flewitt   1029 18:10:43 0:55:43 0:54:09 1.0
2 Medium SOLO 5596 Graham Castellano   1142 18:18:40 1:03:40 0:55:45 2.0
3 Medium LASER/ ILCA 7 169293 Malcolm Weaver   1100 18:18:05 1:03:05 0:57:21 3.0
4 Medium LASER RADIAL 195849 Tessa Collings   1147 18:21:41 1:06:41 0:58:08 4.0
5 Medium LASER RADIAL/ ILCA 6 207787 Hilary Thomas   1147 18:22:54 1:07:54 0:59:12 5.0
6 Medium RS 200 1 Ian Burrans Logan Burrans 1046 18:18:55 1:03:55 1:01:06 6.0

Race1 - Fast Fleet - 05/08/2022 at 17:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 17:00:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey 942 17:56:26 0:56:26 0:59:54 1.0
2 Fast MUSTO SKIFF 292 Nick Mcwhirter   849 17:54:05 0:54:05 1:03:42 2.0
3 Fast RS 800 1182 Richard Powell Will Schofield 799 17:53:45 0:53:45 1:07:16 3.0
4 Fast RS 200 382 Guido Bene 1046 18:14:47 1:14:47 1:11:30 4.0

Race3 - Fast Fleet - 05/29/2022 at 11:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 11:03
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast MUSTO SKIFF 292 Nick Mcwhirter   849 11:45:57 0:42:57 0:50:35 1.0
2 Fast RS 400 1393 N Zammit N Zammit 942 11:50:51 0:47:51 0:50:48 2.0

Race4 - Fast Fleet - 06/05/2022 at 16:00

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 16:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast MUSTO SKIFF 292 Nick Mcwhirter   849 17:06:38 1:06:38 1:18:29 1.0

www.lockssc.co.uk

www.lockssc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com